czwartek, 27 października 2016

Wpływ alkoholu na skórę

Zakładam, że niewiele z Nas zastanawia się nad tym jak alkohol wpływa na stan skóry. Pamiętajmy o tym, że na jej wygląd składają się nie tylko czynniki zewnętrzne, ale i wewnętrzne. Wszelkie zmiany skórne pojawiające się po spożyciu alkoholu wysyłają do nas sygnał, że organizm toczył walkę ze szkodliwym przeciwnikiem.


Chyba każdy doświadczył w swoim życiu poranku o którym wolałby zapomnieć i równocześnie pamiętać cokolwiek z dnia poprzedniego. Organizm próbuje zacząć funkcjonować normalnie i zregenerować się po ciężkiej nocy. Teraz stukając się kieliszkami podczas toastu, wypowiadając słowa "No to zdrowie!" będę bardziej świadoma ich znaczenia :)

Skupmy się na skórze - ulega drastycznemu wysuszeniu.  Po wypiciu alkoholu organizm odwadnia się. Nie jesteśmy w stanie uzupełnić tego niedoboru, chyba że po każdym drinku wypijalibyśmy jego równowartość w postaci wody. Skóra staje się przesuszona, nawilżanie jej od zewnątrz nie daje pożądanych efektów. Bardziej widoczne i pogłębione stają się wszelkie zmarszczki i bruzdy. Dodatkowo skóra traci blask i elastyczność.

Szczególnie osoby posiadające cerę naczynkową mogą odczuć szkodliwe działanie alkoholu na skórę. Przyspieszone tętno i wzrost ciśnienia krwi wzmaga uczucie ciepła. Naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, skóra przez to staje się jeszcze bardziej zaczerwieniona i napięta. Efekty spożycia alkoholu pojawiają się niemal automatycznie, znacznie szybciej niż np. u posiadaczy cery normalnej. Długotrwałe picie alkoholu sprzyja pękaniu naczyń i powstawaniu tzw. pajączków. Zmiany te często są nieodwracalne. Alkohol nasila również objawy trądziku różowatego.

Również właściciele cery trądzikowej nie będą zadowoleni z wyglądu swojej skóry. Alkohol zaognia stany zapalne, oraz zaburza działanie układu hormonalnego. Systematyczne spożycie  alkoholu może również sprzyjać rozwojowi łuszczycy i zaostrzeniu jej objawów.

Kolejnym aspektem jest to, że alkohol wypłukuje z naszego organizmu wszystko co cenne. Pozbawia nas witamin (szczególnie wit. A czego następstwem mogą być ciemne kręgi wokół oczu i obrzęk twarzy), oraz mikroelementów. 
Wszystko to sprzyja szybszemu starzeniu się skóry, a do tego dopuścić nie chcemy. Walczymy o to każdego dnia tocząc walkę z upływającym czasem i grawitacją, wydajemy majątek na kremy i zabiegi pielęgnacyjne. Czyż nie?



Oczywiście jednorazowe wypicie alkoholu lub sporadyczne jego spożywanie nie niesie większych zagrożeń. Problemem pojawia się, kiedy pijemy alkohol regularnie. Wystarczy co tydzień - nawet w niewielkich ilościach. Może wtedy dojść do powstania zmian, które trudno będzie usunąć i zwalczyć. 
Dodam jeszcze, że nie tylko skóra odczuje negatywne skutki picia alkoholu. Podatne na zmiany są również włosy. Bez odpowiedniego nawilżenia stają się przesuszone i matowe. Przez wypłukiwanie z organizmu cynku odpowiedzialnego za kondycję naszych włosów możemy spodziewać się rozdwojonych końcówek i osłabienia struktury włosa.
Zapraszam do komentowania, Aleksandra.

18 komentarzy:

  1. Staje się ona naprawde okropna i masz racje :)


    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja pije alkohol jedynie okazyjnie, czyli głównie na weselach, co zdarza się raz na kilka lat. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mi jednak zdarza się częściej, ale wszystko z umiarem :)

      Usuń
  3. W pewnoscia ma calkowicie negatywny wplyw, ale lampka wina od czasu do czasu przy obiedzie nie zaszkodzi, a wrecz pomoze ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja od czasu do czasu sięgam po kieliszek czerwonego wina, regularne picie może wywołać ogromną szkodę w naszym organizmie <3

    OdpowiedzUsuń
  5. Mimo tych skutków, to zawartość arbuza bym spróbowała ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Wszystko jest dla ludzi, byle z głową :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja akurat mało % :P mam tak słaby łebek że odrobina i zgon :P więc mi skutki picia nie grożą żadne :D

    OdpowiedzUsuń
  8. Dobrze więc, że nie piję alkoholu :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam serdecznie !

    OdpowiedzUsuń
  10. Akurat nigdy nie zastanawiałem się jaki wpływ ma alkohol na skórę, ale na pewno ma dość poważny wpływ na nasze życie. Często osoby stają się uzależnione i jestem zdania, że należy również bardzo szybko podejmować kroki do leczenia. Dlatego ja jestem zdania, że w ośrodku leczenia uzależnień https://detoksfenix.pl/ mamy możliwość szybko poprawić swoją sytuację.

    OdpowiedzUsuń
  11. Samo picie alkoholu w zbyt dużych ilościach przede wszystkim może nas doprowadzić do uzależnienia i wydaje mi się, ze nie można na to pozwolić. Zdecydowanie w przypadku pojawienia się problemu warto udać się do psychologa http://www.terapiapoznan.pl/ który nas nakieruje na właściwe tory.

    OdpowiedzUsuń
  12. Także całkiem istotnym jest fakt, że w każdym rodzaju uzależnienia bardzo ważna jest jak najszybsza pomoc. Uważam, że doskonałą opcją jest właśnie skorzystanie z usług psychologa https://psycholog-ms.pl/zakres-pomocy/ który będzie wiedział co i jak robić.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz i czas poświęcony na mojego bloga! ;)