wtorek, 25 listopada 2014

Czy włosy mieszkają w mieszkach? I co to jest gęsia skórka?

Włosy są jednymi z przydatków naszej skóry. Właściwie nie pełnią one żadnych funkcji fizjologicznych. 


Budowa włosa, czy ktoś się w ogóle nad tym zastanawia?

Czy większość z Nas, znajdując wyczekiwaną chwilę wolnego czasu zaśmieca sobie głowę pytaniami i wyszukiwaniem informacji o budowie własnych włosów? Pewnie nie (umówmy się, są ważniejsze sprawy)! Włosy po prostu są. Zbudowane z korzenia i łodygi (zupełnie jak rośliny).

Gdzie mieszkają nasze włosy?

Wiadomo, że występują praktycznie na całej naszej skórze. Nie spotkamy ich na wewnętrznych częściach dłoni, podeszwach stóp, wargach, powiekach czy zgięciach stawów.
 Możemy podzielić je na 
- włosy meszkowe 
- drobne owłosienie
- owłosienie główne (włosy głowy, łonowe, rzęsy i brwi) Zajmijmy się włosami na głowie. 

"Mieszkają" one w mieszku włosowym - lejkowatym wgłębieniu naskórka. Cebulka (opuszka) włosa, osadzona jest bezpośrednio nad inną jego częścią czyli brodawką - odpowiadającą za tworzenie nowych komórek włosowych. Naczynia krwionośne doprowadzają składniki odżywcze właśnie przez brodawkę.

Mieszkowi włosowemu towarzyszy gęsta sieć nerwów czuciowych odbierających bodźce. Innym towarzyszem są gruczoły łojowe, których wzmożona aktywność może powodować przetłuszczanie się.

Ta część włosa, którą widzimy gołym okiem - wystająca ponad powierzchnię naszej skóry nazywa się łodygą.


A co z tym wszystkim ma wspólnego gęsia skórka? I co to w ogóle tak naprawdę jest?

Każdy włos ma własny mięsień przywłosowy (z wyjątkiem brwi i rzęs). Gęsia skórka to nic innego, jak skurcz tych mięśni powodujący uniesienie się łodygi włosa najczęściej na skutek zimna lub strachu. Jest to forma reakcji obronnej, tworząca dodatkową ocieploną warstwę powietrza. Naszym przodkom zdecydowanie przydawała się znacznie bardziej niż nam teraz.


Aleksandra.

6 komentarzy:

Dziękuję za Twój komentarz i czas poświęcony na mojego bloga! ;)