czwartek, 27 listopada 2014

Płynne złoto Maroka - olej arganowy w kosmetykach cz. 1

   Olej arganowy coraz częściej pojawia się w składzie kosmetyków. Tematem mojej pracy licencjackiej był  właśnie "Olej arganowy we współczesnej kosmetyce" i częścią zdobytej o nim wiedzy chętnie się z Wami podzielę bo myślę że warto. Jest to bardzo cenny składnik, jednak nie tylko dla naszej skóry czy włosów a także i dla naszego wnętrza - wspomaga leczenie różnorodnych chorób.

Wyróżnia się dwa rodzaje oleju arganowego - spożywczy i kosmetyczny.
Jako składnik kosmetyków wykorzystywany jest już od ponad 20 lat, do niedawna dostępny jedynie w Maroku. Aktualnie sklepowe półki uginają się pod kosmetykami z olejem arganowym w swoim składzie, a czysty olej arganowy kupimy już nawet w marketach czy internecie.


Olej arganowy to ciecz koloru pomarańczowo-czerwonego, zapachem przypominająca orzechy. W temperaturze pokojowej ma postać ciekłą natomiast w chłodnych warunkach nieznacznie tężeje.
  


Olej a kosmetyki

   W kosmetyce oznaczany jest  zgodnie z międzynarodową nomenklaturą INCI: Argania Spinosa Kernel Oil lub Argania Spinosa Nut Oil. Kupując olej arganowy należy zwrócić uwagę na jego skład. Zdarza się, że kosmetyki oznaczone jako „olej arganowy” zawierają w swoim składzie mieszankę różnych znacznie tańszych olejów.

   Olej arganowy kosmetyczny powinien być sprzedawany w ciemnych butelkach, aby uniknąć degradacji cennych składników, takich jak np. wrażliwa na światło witamina E. 

   Zapach oleju arganowego pośrednio wskazuje na jego świeżość. Zjełczały lub zbyt intensywny zapach oleju może świadczyć o zanieczyszczeniu produktu bądź przechowywaniu go w nieodpowiednich warunkach. Inną z przyczyn nieprzyjemnego zapachu mogą być zgniłe orzechy, z których wyprodukowano olej.

Olej czy olejek?

   Na ulotkach oraz opakowaniach produktów zawierających olej arganowy zamiennie stosowane są określenia: olejek i olej. Substancja jaką jest olej arganowy zaliczana jest do olejów tłustych w związku z czym używanie stwierdzenia olejek jest błędem.

Dlaczego taki drogi?

Olej arganowy jest jednym z najdroższych olejów na świecie ze względu na skomplikowany sposób jego otrzymywania. Jest też jednym z najrzadziej spotykanych olejów na świecie. Zgodnie z danymi szacuje się, że rocznie powstaje 11 milionów litrów oleju arganowego. Jest to około 200 razy mniej niż roczna produkcja oliwy z oliwek!


Mam jeszcze baaaaardzo dużo do napisania o oleju arganowym (produkcja, działanie pielęgnacyjne i lecznicze, względy ekonomiczne) więc może podzielę to na kilka części bo Was zanudzę (i zadbam o swoje oczy ;) ). Aleksandra.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz i czas poświęcony na mojego bloga! ;)