niedziela, 16 listopada 2014

Kosmetolog a kosmetyczka, czyli co o kosmetologii wiedzą inni

Co studiujesz? - Kosmetologię - Aa to będziesz paznokcie robić? Po co ci te studia w takim razie? Moja koleżanka skończyła kurs i też robi a ty się będziesz 3 lata (lub 5) męczyć!?


Nie raz spotkałam się z tego typu opinią, ale czy czuję się urażona? Nie! To tylko brak świadomości o różnicach dzielących kosmetologa oraz kosmetyczkę. Nie każdy interesuje się szeroko pojętą kosmetyką i nie ma obowiązku wiedzieć czego uczy się na tym kierunku, natomiast po to między innymi są posty takie jak te aby takowe różnice opisać i odpowiedzieć na pytanie
"Po co ci te studia w takim razie?!?!"
No właśnie. Zacznę od tego, że nie mam zamiaru obrażać kosmetyczek i niczego im nie ujmuję. Dodaję i podkreślam, iż jest to tylko moja opinia a każdy ma prawo się z nią nie zgodzić oraz wyrazić własną.

"Kosmetologia to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką mającą na celu opóźnienie zewnętrznych oznak starzenia się, jak i zachowania jak najdłużej sprawności życiowej oraz zagadnieniami leczniczymi dotyczącymi tych zmian skórnych, które szczególnie niekorzystnie wpływają na wygląd zewnętrzny."W praktyce kosmetologa i kosmetyczki na wstępie szanse są moim zdaniem  prawie wyrównane a najważniejsza w obu przypadkach jest pasja i chęć ciągłego rozwoju. W takim razie po co komu studia?
     Po pierwsze, jest to kierunek przyszłościowy - (prawie) każda z nas bez względu na wiek interesuje się swoim wyglądem, tym jak nasze ciało zmienia się na przestrzeni lat i co robić aby najlepiej je "zakonserwować" jednocześnie starzeć się bez udziału chirurgii plastycznej. Jednak ten badał to nadal nie argument przemawiający za kosmetologią.

     Po drugie, kosmetologia to kierunek bardzo obszerny, interdyscyplinarny. Obejmuje zakres wiedzy od dermatologii przez farmakologię, genetykę, anatomię, immunologię, onkologię, parazytologię, mikrobiologię, chemię i wiele innych.  W związku ze zdobytą wiedzą oddanie się w ręce kosmetologa to oddanie się w ręce profesjonalisty.

    Po trzecie kosmetologia zajmuje się nie tylko likwidowaniem powstałych już oznak starzenia, defektów kosmetycznych a obejmuje również wszelkiego rodzaju działania prewencyjne, edukacyjne i promowanie zdrowego stylu życia.

To moja skrócona odpowiedź na pytanie, po co te studia. Poza tym jeśli nie wiążemy przyszłości z kosmetologią a szkoda nam się wycofać w połowie studiów ostatecznie zyskamy dużo pożytecznej wiedzy dla Nas samych, naszych rodzin czy przyjaciół. Wszelki rozwój zawsze będzie  lepszy od intelektualnego zastoju!

Wracając do pytania, co o kosmetologii i kosmetyce wiedzą inni:

Co studiuje Twoja córka? - Kosmetologię. - Aaa to o kosmosie?

Ciocia do wujka (mowa o tzw. halluxach: Paluch koślawy (łac. hallux valgus)):
-C: Ja mam te sinusy kosinusy. - W: Co ty opowiadasz? To się nazywa sinuxy! Miłego czytania,
Aleksandra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz i czas poświęcony na mojego bloga! ;)