piątek, 21 listopada 2014

Jest mi ciepło, a mam zimno?

Mowa o opryszczce wargowej potocznie zwanej "zimnem". Wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z zimnem ani całowaniem się na wietrze! :)
Jest to jedna z chorób wirusowych skóry. Znane są dwa typy wirusa opryszczki zwykłej: HSV-1 oraz HSV-2 (herpes simplex virus). Wielu z Nas boryka się z tym uciążliwym problemem, ale nie wszyscy wiedzą jak dochodzi do zakażenia wirusem i co go aktywuje.

HSV-1 (herpes labialis) odpowiada za wywołanie zmian na błonach śluzowych jamy ustnej, wargach, twarzy czy tułowiu.
HSV-2 (herpes genitalis) powoduje zmniany w obrębie narządów płciowych i pośladków, natomiast w wyniku różnych perturbacji seksualnych HSV-1 również może wywołać zmiany w tymże obrębie... :)

Jak dochodzi do zakażenia wirusem opryszczki wargowej?

Pierwotne zakażenie
dotyczy już nawet noworodków, u których nie wykrywa się odpowiednich przeciwciał a przebieg pierwotnych zakażeń jest bardzo ciężki, niekiedy tragiczny. Zazwyczaj zakażenie następuje we wczesnym dzieciństwie drogą kropelkową bądź przez kontakt z zakażonymi przedmiotami. 


Zmiany nawrotowe dotyczą takich przypadków, gdy osoba zakażona jest wirusem (ulokowanym w obrębie zwojów nerwowych) natomiast infekcja ta utrzymuje się w utajonej postaci. W takiej formie może przetrwać nawet całe życie (stąd niektóre osoby nie borykają się z problemem opryszczki - szczęściarze) !!

Ale szczęściarze nie cieszcie się, ponieważ błogi proces utajenia wirusa mogą przerwać następujące czynniki a podstępny wirus włóknami nerwowymi przeniknie na powierzchnię Waszej skóry:
 • gorączka, 
 • stres,
 • nasłonecznienie (dlatego też opryszczka często dopada nas na wakacjach, warto zaopatrzyć się w pomadkę do ust z filtrem ochronnym) ale i zbytnie wyziębienie organizmu (i tu znalazłam jedyne powiązanie z nazwą "zimno" :) ),
 • menstruacja,
 • osłabiona odporność, niedożywienie, wyniszczenie organizmu.


Na koniec kilka słów o objawach

Początkowo mrowienie i pieczenie w miejscu wystąpienia opryszczki - objawy te mogą nawet poprzedzać wystąpienie opryszczki o 2-3 dni  następnie drobne pęcherzyki otoczone rumieniem z tendencją do grupowania się   w kolejnym etapie wypełniają się treścią ropną  →  i zasychają w strupy. 

Opryszczka utrzymuje się zazwyczaj od 6-10 dni, z dużą skłonnością do nawrotów zazwyczaj w te same miejsca - cóż za wygodnicka i wierna panna!!

Pamiętajmy o myciu rąk po kontakcie z pęcherzykami, nie rozdrapujmy i NIE WYCISKAJMY ich gdyż może to spowodować rozprzestrzenienie się wirusa oraz rany.


No to buźki ! :)


Aleksandra.
Źródło: Jabłońska, Majewski "Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową"

2 komentarze:

 1. świetny pomysł z tym blogiem, mało tego liczę na jakiś post o matowych i nawilżających pomadkach i pielęgnacji ust! :-)) Tak odnośnie postu o opryszczce. ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Mam taki w planie, będzie na pewno :)

   Usuń

Dziękuję za Twój komentarz i czas poświęcony na mojego bloga! ;)