poniedziałek, 17 listopada 2014

Zaraz osiwieję!

W młodym wieku nie zastanawiamy się nad tym, jak potoczą się kolorystyczne losy naszych włosów  w przyszłości. Mam na myśli naturalną podróż włosów ku siwieniu bez towarzystwa farb do włosów.Zazwyczaj przyczyna siwienia jest naturalna. Z upływem czasu starzejące się komórki po prostu nie są w stanie wytworzyć dostatecznych ilości barwnika.  Ale co zrobić, gdy w wieku +/- 20 roku życia pojawiają się u nas siwe włosy? Czy zacząć się martwić?

Za kolor włosów odpowiada melanina -  barwnik decydujący także o kolorze skóry oraz tęczówki oka. Wytwarzana jest głęboko w mieszku włosowym czyli w tzw. macierzy włosa. Melanina, systematycznie ”wypycha” na powierzchnię włosa coraz to nowe komórki w związku z czym barwi włos na całej jego długości. Kiedy dochodzi do zaburzenia pracy melanocytów nie dostarczają one barwnika i włosy zaczynają siwieć. 
Ale czy siwienie przed 20 rokiem życia jest normalne?  

Taki rodzaj siwienia nazywamy siwieniem przedwczesnym. 
  • Niekiedy odpowiedzialne są za to różnego rodzaju schorzenia (np. anemia złośliwa, genetyczna choroba Wernera czy choroba Addisona-Biermera). 
  • Przyczyną może być również niedobór witaminy B5.
  • Niebezpieczne są  także niedobory biotyny, czyli witaminy H, witaminy B3  oraz kwasu para-aminobenzoesowego (PABA).
  • Gdy w organizmie brakuje selenu, miedzi, cynku, żelaza, to także prawdopodobnie może przyspieszyć proces siwienia włosów. 
  • Czynnikiem, który negatywnie może wpływać na stan i wygląd naszych włosów jest nawet silny stres.
  • Natomiast czasami odpowiedzialność spada po prostu na geny i nie należy się martwić
Czy u Was pojawiają się już siwe włosy? U mnie jest ich bardzo dużo...
Aleksandra.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz i czas poświęcony na mojego bloga! ;)