niedziela, 7 grudnia 2014

Dlaczego usta są czerwone?

Usta jakie są - każdy widzi. Nie każdy (a podejrzewam, że nawet nie połowa) zastanawia się dlaczego są takie jakie są, co je pokrywa a co znajduje się pod nimi. Jest to nieodłączny element naszej twarzy, widujemy je codziennie w lustrze i nie zwracamy na nie większej uwagi (no chyba że są suche i trzeba je nawilżyć). Ale pamiętajmy, że inni zwracają na nie uwagę i ważne aby były zadbane i odpowiednio wypielęgnowane. I tak - panowie też! Dlaczego usta są czerwone?

Nasze usta pokryte są bardzo cienką warstwą nabłonka przez który prześwitują naczynia krwionośne nadające im czerwoną barwę.

Skóra ust 

Skóra ust jest kilkakrotnie cieńsza niż na reszcie twarzy przez co jest bardziej narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak zmiany temperatury, wiatr czy suche powietrze. Dodatkowym minusem jest brak lub znikoma ilość gruczołów łojowych przez co nie są one odpowiednio zabezpieczone tłustą warstwą ochronną jak na przykład w przypadku skóry twarzy.


Co znajduje się pod ustami? Dzięki czemu możemy nimi ruszać?

Najgłębszą warstwę, tym samym podłoże naszych warg stanowi mięsień okrężny ust. Co ciekawe, za poruszanie naszych ust odpowiadają mięśnie twarzy obniżające lub unoszące wargi ust. 

Pielęgnacja ust

Jak już wspomniałam, usta narażone są na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Narażone są również na zachowania swoich właścicieli, którzy zbyt często zwilżają je śliną co wbrew pozorom zamiast nawilżać - wysusza je a dodatkowo sprzyja zakażeniom przez różne drobnoustroje.

Na wysuszonych już ustach bardzo łatwo powstają pęknięcia będące idealną drogą dla wniknięcia bakterii i wirusów.


Najważniejsza w przypadku pielęgnacji jest systematyczność! Najlepiej pokrywać usta nawilżającym preparatem codziennie rano i wieczorem a jeszcze lepiej powtarzać tę czynność w ciągu dnia. Jednymi z lepszych preparatów są Carmex oraz Tisane.
Nie zapominajmy o pomadkach ochronnych z filtrem niezależnie od pory roku.
W przypadku tzw. "suchych skórek" zaleca się zrobienie peelingu a dopiero następny krok to nawilżanie. Peeling pomoże nam pozbyć się martwego naskórka, wygładzi powierzchnię ust i sprawi, że składniki aktywne preparatu pielęgnacyjnego lepiej zadziałają. 

Prosty peeling do wykonania w domowych warunkach to połączenie miodu i cukru. Taką mieszanką masujemy usta okrężnymi ruchami i spłukujemy wodą lub przecieramy płatkami kosmetycznymi. Miód możemy wykorzystać również jako formę maseczki do ust!

Czy wiecie, że pora roku wpływa na to która warga jest bardziej narażona na szkodliwe działanie promieniowania?

Promieniowanie słoneczne przyczynia się do wysuszenia ust czy aktywacji wirusa opryszczki.

Zimą na działanie szkodliwego promieniowania narażona jest bardziej górna warga ponieważ światło słoneczne odbija się od powierzchni śniegu, natomiast latem na zagrożonej pozycji jest warga dolna, gdyż promienie słoneczne padają na nią niemal prostopadle. 


Aleksandra.

4 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy Post. Lubię Takie rzeczowe recenzję. Już dodaję do obserwacji Blog. Mam nadzieję, że zajrzysz do mnie bo ja również staram się dokładnie opisywać moje recenzję, rozbijając na czynniki pierwsze skład kosmetyków.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz i czas poświęcony na mojego bloga! ;)