sobota, 27 grudnia 2014

Jak i z czego powstają pomadki?


Szminki do ust zazwyczaj mają formę sztyftu, istnieją wersje matowe, nawilżające,z połyskującymi drobinkami czy bezbarwne pomadki ochronne.Znajdziemy także pomadki w formie lakierów do ust z aplikatorem, które zasychając tworzą trwałą powłokę o intensywnym kolorze. Tego typu produkty są trwalsze, natomiast wysuszają usta i sprawdzą się tylko u osób z wypielęgnowanymi wargami ponieważ podkreślają suche skórki. 


Kolejną grupą są farbki do ust o konsystencji gęstego błyszczyka. Ten rodzaj produktu najlepiej sprawdzi się nakładając go pędzelkiem. Jego dużą zaletą jest możliwość mieszania kolorów ze sobą.


Głównymi składnikami pomadek są woski, oleje i pigmenty.


Duża ilość wosków i pigmentu, a mała zawartość oleju = da nam pomadki trwale pokrywające ale o słabym połysku.

Mała zawartość wosków, a duża oleju = da pomadki o większym połysku, gładszej powierzchni natomiast krótszej trwałości.


Przykładowe składniki pomadek:

Oleje: 

  • Olej rycynowy nadaje pomadce kremową konsystencję, uczucie wilgotności na ustach ze względu na jego lepkość. Zdolność zwilżania pigmentów wpływa na równomierne rozprowadzanie barwnika w szmince.
  • Olej parafinowy nadający połysk.
Woski:
  • Wosk Carnauba i Candelilla zapewniające odpowiednią temperaturę topnienia a także sztywność. 
  • Wosk pszczeli odpowiedzialny za lepkość, sztywność i elastyczność.
  • Woski typu ozokeryt, cerezyna zapewniają sztywność pomadki. Dzięki nim łatwiejsze staje się wyjęcie pomadki z formy podczas produkcji. Obniżają lepkość wywołaną obecnością wosku pszczelego.
Lanolina zapewniająca odpowiedni poślizg pomadki na ustach, dyspersję barwnika jak i wchłaniająca wilgoć wprowadzaną z innymi składnikami. 

Polibuten zwiększający połysk, lepkość, ułatwiający rozprowadzanie produktu. Sprzyja także formowaniu szminek. Jest nieschnącą, wiążącą, lepką i klarowną cieczą. 

Pigmenty, substancje barwne. Jeżeli zastosujemy pigment wyłącznie jako barwnik będzie ona nietrwała kolorystycznie, gdyż pigment rozproszy się w masie woskowo-tłuszczowej ulegając bardzo łatwo starciu, a nawet spożyciu.
W celu uzyskania większej trwałości stosuje się barwniki rozpuszczalne w wodzie jakim jest np. eozyna. Jej działanie polega na tym, że rozpuszcza się w wilgoci warg, wnika głębiej w tkanki tym samym sprzyja trwalszemu zabarwieniu. Jak powstają pomadki?


Proces ten jest bardzo prostySurowce topi się, dodaje barwniki, dokładnie miesza i wszystko wlewa do formy, w której zastyga pomadka w pożądanym kształcie.


Kolejną grupę stanowią błyszczyki do ust, których główna cecha to łatwość w nakładaniu na wargi. Mają one za zadanie nadać ustom błyszczący, wilgotny wygląd. W skład błyszczyków wchodzą podobnie jak w przypadku szminek woski (w większej ilości), oleje i pigmenty. Aby uzyskać barwę przezroczystą stosuje się minimalną ilość pigmentów nieorganicznych.


Ostatni z produktów, to konturówki. Mogą one nie tylko wyraźnie zaznaczać kształt naszych warg ale i stanowić rodzaj pomadki po nałożeniu kredki na całą powierzchnię ust. Należy robić to delikatnie i stopniowo, najlepiej w połączeniu z błyszczykiem do ust lub pomadką ochronną aby nie dopuścić do przesuszenia ust. Powinny zawierać odpowiednią ilość pigmentów (większą niż w przypadku błyszczyków i pomadek).

2 komentarze:

Dziękuję za Twój komentarz i czas poświęcony na mojego bloga! ;)