piątek, 5 grudnia 2014

Płynne złoto maroka - produkcja oleju arganowego i co z tym wspólnego mają kozy?, cz. 2Nadszedł czas na 2 część informacji o oleju arganowym, nie ostatnią bo do napisania jest jeszcze dużo. Tym razem trochę o produkcji, pozyskiwaniu owoców. I co najważniejsze - drzewo arganowe, które jest podstawowym elementem! 

Olej arganowy produkowany jest z owoców drzewa arganowego. 

Drzewo arganowe (Argania spinosa L.) inaczej określane jest jako argania żelazodrzew lub argania żelazna. 

Jest drzewem endemicznym, czyli gatunkiem spotykanym wyłącznie na określonych obszarach Ziemi. Występuje w południowo- zachodniej części Maroka. Jest to drzewo długowieczne – żyje i wydaje swoje owoce przez okres od 150 do 200 lat. Nieliczne spotykane okazy liczyły ponad 400 lat.
Aura, 01.2011
Owoce te uzyskują dojrzałość między czerwcem a lipcem. Drzewo wydaje je co drugi rok. Osiągają wielkość do 5 cm długości i 3 cm szerokości, są podobne do oliwek bądź śliwek. Niedojrzałe owoce są zielone, a dojrzałe przybierają żółtą barwę.
Wewnątrz owocu znajduje się miąższ oraz orzech, w którym są nasiona przypominające migdał i to właśnie z nich wyciska się olej. Orzechy drzewa arganowego są otoczone skorupą 16 razy twardszą niż skorupa orzecha laskowego.

Co wspólnego z tym wszystkim mają kozy?!

Pytanie wydaje się dość dziwne, ale właśnie kozy niekiedy są jednym z elementów łańcucha prowadzącego do wyprodukowania oleju. 

Ze względu na ostre kolce drzewa arganowego owoców nie strąca się z drzew mechanicznie. Dlatego też zbiera się owoce dojrzałe, które samoistnie spadną z drzewa.

Inny sposób zbioru owoców stanowią zwierzęta – kozy żywiące się owocami arganii. W ich żołądkach następuje rozpuszczenie miąższu a pestki wraz z łupiną zostają wydalone w stanie nienaruszonym. Kobiety oddzielają orzechy od odchodów (nie jest to robota marzeń). Jest to jednak zdecydowanie szybsze niż samodzielne zbieranie owoców z drzewa. 

Wykorzystywanie do produkcji oleju arganowego owoców, które pochodzą z kozich ekskrementów nie jest zalecane. Powstały tą metodą olej ma delikatnie „zwierzęcy” zapach. Możliwe jest pozbycie się niepożądanego zapachu za pomocą pary wodnej. Ale ma to swoje plusy i minusy. Niestety wysoka temperatura poza zapachem niszczy też część składników aktywnych (witamina E, kwasy tłuszczowe).


Wyróżnia się dwie metody produkcji oleju arganowego: tradycyjną i przemysłową.


Tradycyjna produkcja oleju jest procesem skomplikowanym, którym trudnią się głównie marokańskie kobiety w przeznaczonych do tego celu spółdzielniach. 

     Wyłuskane nasiona w połowie zawierające olej suszy się, praży delikatnie, dodaje wodę i miele na pastę. Z powstałej pasty w specjalnej prasie ręcznie wyciska się olej. Otrzymana ciecz zostaje przelana do specjalnego naczynia, gdzie jest filtrowana. Ostatni etap polega na dodaniu soli celem przedłużenia trwałości oleju. 


   Olej arganowy otrzymywany metodą tradycyjną pozwala na użytkowanie oleju przez okres nie większy niż pół roku. Olej pozyskiwany tym sposobem wykorzystuje się głównie w celu zaspokojenia bieżących potrzeb.Metoda przemysłowa jest metodą bardziej wydajną a otrzymany w tej metodzie (ekstrakcji i tłoczenia) olej stosowany jest w celach przemysłowych. Dzięki temu wydłuża się trwałość produktu, nawet do 2 lat.


W roku 1998 obszar występowania drzew arganowych został wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO. Jednym z ważnych uzasadnień było stopniowe ograniczanie populacji tego gatunku drzewa jak i powody ekonomiczne.

Podczas pisania swojej pracy, czy teraz podczas pisania tego posta zastanawiam się nad tym ile zaangażowania należy włożyć w produkcję takiego oleju. Oleju, bądź innego kosmetyku, który widzimy gotowy w pięknym opakowaniu na półkach sklepowych a wcześniej będący jeszcze np pod postacią kozich ekskrementów! Warto czasami zagłębić się w proces produkcji i wiedzieć jaką drogę przechodzi produkt zanim stanie się gotowym wycenionym towarem.

Aleksandra.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz i czas poświęcony na mojego bloga! ;)